pajoohaan.ir

  منتخب کامل الزیارات، ابن قولویه قمی (متوفی 368 هجری قمری)
زیارت، روایتِ پیمان است، پیمانی که در روز اَلَست، میان خداوند و فرزندان آدم ( ع )، بر محور محبت و دوستی و عشق بسته شد؛ زیارت، همان حکایت عاشقانی است که بر میثاق خود با معشوق ازلی، باقی ماندند و جام جم هستی را به جحیم شرک و کفر و ستم نیالودند.
زیارت، پیمان با پاکان است، پاکانی که در معرکه شهادت، عزت‌طلبی و هدایت، و جهاد با جهل و تباهی پا نهادند و پیمانه وجود را از باده وصال، گلگون ساختند؛ آنان که از سَر جان برخاستند و به سِرّ دوست بار یافتند.
زیارت، تجدید عهدی است با راویان انسان نورانی و نورانیت انسان که به ملکوت معنا رسیدند و سرانجام در حماسه بازسُرایی پیمان خود، جانخویش را در جهادی عظیم، تقدیم و تسلیم کردند.
زیارت، حرکت، عزیمت، اظهار عشق، ارادت و ایمان توأم با حاجت و طلب زائر در پیشگاه امر الوهی و قدسی و متعالی است با هر آن‌که و هر آن‌چه واسطه و محمل فیض امر الوهی و قدسی و متعالی قرار گرفته.
زیارت، رابطه صمیمانه، معاشرت، مراودت و نشئه حضور خاضعانه و خاشعانه زائر در بارگاه ضیافت امر الوهی و تجلیات آن است.
خلوت، سکوت ندبه و شوق معنوی زائر، دروازه ورود و حضور در پیشگاه « او » می‌باشد. نشان، رمز، اشارت، بشارت و آیتی زنده از « او » را در جان ما بیدار می‌کند و روح ما را در حریم « او » به اهتزاز درمی‌آورد.
زیارت، تجلی‌گاه مودت به اقربای رسول مهربانی و پیام‌آور محبت و انسانیت و هدایت و جلوه‌گاه دوستی و تولای آل‌الله ( ع ) و تبرای از دشمنان پاکی‌ها و انسانیت و حضور عاشقانه در پیشگاه اولیای الهی است.
جهان زائران همواره سرشار از نشاط معنوی و روحانیت بوده است و برکات معنوی فراوانی را به همراه دارد. به همین جهت اولیای الهی، خود به تعلیم محبان و عاشقان این کوی پرداختند و با تربیت انسان‌های بزرگ و به ودیعت گذاشتن تراث جاودان در ایجاد جریان و فرهنگ زیارت، به نیاز اساسی انسانی پاسخ دادند. آنان فرصت ظرفیت‌های بی‌بدیلی را برای استمرار جریان حق و راه انبیا و اولیای الهی ـ یعنی راه رستگاری و تعالی ـ خلق کردند و همواره و همیشه با طراوت و نورانیت بی‌نظیر، شادمانی معنوی و حرکت الی‌الله و مرکزیت توحید را در کانون حیات بشری روشن و پرنور نگه‌داشتند.
یـکـی از غـنـی‌تـریـن و مـعـتـبـرتـریـن گنجینه‌های جاودانه در جهان اسلام، مجموعه ارزشمند، فاخر و گران‌سنگ « کامل الزیارات » اثر عالم متأله، ابن قولویه قمی می‌باشد که بخش اعظم آن در فضایل و آداب زیارت حضرت سیدالشهدا ( ع ) است.

continue_text

for_you

related_books

more