pajoohaan.ir

  انقلاب اسلامی ایران، زمینه ها و فرآیند شکل گیری(ویراست جدید)-pdf
کتاب انقلاب اسلامی، زمینه‌ها و فرآیند شکل‌گیری، نوشتۀ دکتر محمدمهدی باباپور گل‌افشانی که یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های تاریخ اسلام و ایران را بازگو می‌کند. این پدیده در عصری شکل گرفت که نظام جهانی به دو قطب، یعنی غرب لیبرالیسم و شرق کمونیسم تقسیم شده بود و فضای حاکم بر این دو نظام نیز مملو از شعارها و اندیشه‌های مادی بود.

شکل‌گیری هر نهضتی خارج از حیطه سیاسی این دو قطب، محکوم به فنا و نابودی بود؛ انقلاب اسلامی ایران، از ورای همه معادلات جهانی آن روزگار، طلوع کرده و به لطف خداوند متعال و رهبری امام خمینی (ره)، مجاهدت و حمایت همه جانبه مردم متدین ایران از این نهضت، فضا و اندیشه حاکم جهانی را در هم ریخته و نظام مبتنی بر شریعت را در این کشور بر پا نمود. بنابراین، انقلاب اسلامی یکی از بزرگ‌ترین رخدادهای اجتماعی قرن معاصر است که در جهانی سراسر تغییر و تحوّل، مرزهای طبیعی جوامع را به غایت در نوردیده و سرنوشت بومی ملت‌ها را به قوت به هم پیوند زده است. پدیده‌ای با این عظمت و پردامنه، نه تنها نهادها و نظام‌های یک قوم را در هم ریخته و سرنوشت تاریخی آنان را در مسیر تغییر بنیادین قرار داده است، بلکه دامنه‌های آن بسی فراتر از یک کشور رفته و ملت‌هایی را در سمت و سوی شکل‌دهی سامان تازه و دنیایی نو به جریان انداخته است.

محمدمهدی باباپور متولد ۱۳۴۳ در روستای گل‌افشان از توابع قائمشهر (مازندران) به دنیا آمد. پس از اخذ دیپلم وارد حوزه علمیه تهران و وارد حوزه علمیه قم شد. کارشناسی علوم سیاسی را در دانشگاه باقرالعلوم قم و کارشناسی ارشد علوم سیاسی را در دانشگاه شهید بهشتی تهران و دکتری علوم سیاسی در دانشگاه تهران گذراند. ایشان اکنون عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی می‌باشد. در زمینه فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی نیز بیش از پنج جلد کتاب چاپ گردیده است. و ده‌ها مقالات علمی و راهنمایی و مشاوره بیش از ۲۰ پایان نامه در سطح کارشناسی ارشد حوزه را نیز برعهده داشته است. ج‍ل‍وه‌ه‍ای س‍ب‍ز و س‍رخ ع‍اش‍ورا - آشنایی با اندیشه سیاسی شهید مطهری رحمه‌الله - آشنایی با دفاع مقدس - ارت‍ج‍اع روش‍ن‍ف‍ک‍ری در ای‍ران - ان‍ق‍لاب اس‍لام‍ی ای‍ران: زمینه‌ها و فرایند شکل‌گیری - ت‍ح‍ل‍ی‍ل‍ی ب‍ران‍ق‍لاب اس‍لام‍ی ای‍ران: ریش‍ه‌ه‍ا و پی‌آم‍ده‍ا از آثار ایشان محسوب می‌شوند.

به بیانی دیگر دکتر محمّدمهدی باباپور گل‌افشانی، اشاره می‌کند که نه تنها یک ملت و یک تاریخ در معرض دگرگونی قرار گرفته است.لذا جامعة المصطفی (ص) العالمیة با توجه به رسالت فراملّی و دینی خود بر آن شد تا برای تأمین یکی از مواد آموزشی در جهت شناساندن این معجزه الهی قرن به همه دانش پژوهان و طلاب کشورهای مختلف، متنی را مهیا سازد که نوشتار حاضر، برای این هدف فراهم آمد.

continue_text

for_you

related_books

more