pajoohaan.ir

  حبیب دلها : یادنامه اربعین عروج ملکوتی سردار حاج حبیب لک زایی (جلد 1)
اثری که اینک در دست شما است دفتر نخست مجموعه ای است که به پاسداشت حیات پربرکت «سردار شهید حاج حبیب لک زایی» تهیه و منتشر شده است. این یادنامه درباره شخصیتی پرکار، پرتلاش و متواضع است که منشأ خدمات بسیاری در استان سیستان و بلوچستان بوده است. بسیاری از این فعالیت ها و خدمات، حاصل دوره دوم عمر با برکت این شخصیت بود؛ در حالی که وی بیست و چهار سال دوم عمر خود را با جراحت های ناشی از دوران دفاع مقدس طی کرد.

اگر از خود او درباره این دوره پر درد پرسش می شد گفت: این مدت لطف الهی به وی بوده است و بایستی از این لطف به نهایت استفاده نماید. از این رو تلاش مضاعف و مجدانه ای ـ به ویژه در عرصه ارتقای فرهنگی استان سیستان و بلوچستان ـ ایفا کرد.

در فصل نخست از اثر حاضر با عنوان همراه با حبیب بر آن بوده ایم که به شرحی مختصر از زندگی سراسر تلاش و فعالیت این سردار رشید سپاه اسلام بپردازیم و ابعاد و زوایای آن را فهرست وار ارائه نماییم. سپس به انتشار مصاحبه ای خواندنی از شهید مبادرت کرده ایم که در آن به بخشی از فعالیت های خود در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته است. آن گونه که اطلاع داریم این تنها مصاحبه ای است که به ارائه جزئیاتی از زندگی، تحصیلات و فعالیت های حبیب دلها می‌پردازد. افزون بر این، فصل نخست با یک سخنرانی منتشر نشده و نیز مقاله ای از شهید والامقام و گاهنامه زندگی ایشان و گزیده ای از اخبار مربوط به شهادت وی همراه شده است.

در فصل دوم با عنون گرامی‌داشت حبیب قسمتی از مراسم مختلفی که در ایام پس از رحلت شهید برگزار شد آمده است. این بخش دربرگیرنده متن کامل و یا فشرده ای از سخنرانی هایی است که در مراسم بزرگداشت سردار شهید در شهرهای زاهدان، زابل، قم، مشهد و تهران ارائه شده است. تکمیل کننده این بخش، گزیده ای از پیام های بیشمار شخصیت های حقیقی و حقوقی است که نسبت به این سردار شهید ادای احترام کرده و تسلی‌بخش خانواده، بستگان، همکاران و هم‌رزمان آن شهید والامقام بوده‌اند.

فصل سوم با عنوان با یاران حبیب یادداشت ها، مقالات و گفتگوهایی از همکاران و همرزمان حاج حبیب لک زایی است. به دلیل تعلقات و وابستگی عاطفی که همکاران این شهید والامقام به ایشان داشته اند نکات برجسته ای از حیات حبیب دلها در قالب یادداشت، مقاله، خاطره و شعر نمایانده شده است که برای مخاطبان و خوانندگان خواندنی است. این اشعار و متن های ادبی برخاسته از فطرتی است که نگاه عاطفی، معنوی و اخلاقی سردار حاج حبیب لک زایی را برجسته ساخته و روشن‌گر بخشی از واقعیات حیات ایشان است.

طبیعی است که این اثر به مثابه نخستین مجلد نتوانسته است پاسخگوی خیل عظیم انتظارات بحق خوانندگان و مردم شریف استان سیستان و بلوچستان باشد. به خواست خدا در دفاتر بعدی بر آن هستیم به تفصیل مطالبی را درباره حبیب دلها منتشر نماییم تا از همه عزیزانی که قلمی و قدمی در راستای عظمت‌بخشی به شعائر و ارزش ها برداشته‌اند قدردانی نماییم.

بی شک تدوین این مجموعه مرهون زحمات خیل عظیم عزیزانی است که اگر نبود عشق آنان، این دفتر به سرانجام نمی‌رسید. از این رو بر خود فرض می‌دانیم از همه آنان تقدیر و تشکر به عمل آوریم، به ویژه از نهادهایی که با مشارکت و همکاری خود زمینه چاپ و انتشار این اثر را پدید آوردند.

continue_text

for_you