pajoohaan.ir

مرگ یکی از واقعیت های اجتناب ناپذیر زندگی است که همه ما روزی با آن مواجه می شویم. حتی اگر مرگ را پایان زندگی ندانیم و آن را پلی به سوی جهان ابدی ببینیم، باز هم چیزی از دردناکی آن کم نمی شود. شوک و درد ناشی از مرگ دیگران و نوع واکنش ما نسبت به آن بسته به نوع رابطه ما با آنها می تواند تفاوت داشته باشد. با این حال، راه رسیدن به آرامش در مواجه با سوگ تنها پذیرش درد، اندوه و غصة طبیعی است. آشنایی با سوگ و آگاهی از نوع مواجهه با آن کمک می کند تا علاوه بر بهتر روبه رو شدن با سوگ، بتوانیم درک بهتری از افراد سوگوار و داغدیده نیز پیدا کنیم.
برای سوگ تعریف مشخصی وجود ندارد اما به طور کلی سوگ به واکنش‌های پیچیده‌‌ای اشاره دارد که پس از تجربة جدایی و از دست دادن، به‌ویژه پس از فقدان و مرگ یک عزیز، به وجود می‌آید. سوگ ممکن است در نتیجه فقدان فیزیکی (نظیر بیماری، مرگ و دوری - جدایی )، یا فقدان‌‌های نمادین، رمزی یا خیالی و روانی - اجتماعی ( مثل یک مرحلة انتقالی در دورة رشد، از دست دادن همسر، شغل، ارزش‌‌ها، توانایی‌‌ها و زیبایی‌‌ها ) رخ دهد. در هر صورت، احساسی که بعد از این وقایع برای انسان به وجود می آید چیزی شبیه به فقدان، ناکامی و محرومیت است. سوگ یک واکنش طبیعی است و نباید با آن مقابله کرد. در چنین شرایطی باید زمان لازم برای سوگواری در فرد داغدیده سپری شود.
کتاب روان درمانی سوگ و داغدیدگی با رویکرد اسلامی با متن روان و توام با آموخته های علمی و دینی به‌دنبال تنظیم یک برنامة درمانی مدوّن در زمینة سوگ و داغدیدگی متناسب با فرهنگ اسلامی است تا به نوعی به بومی‌سازی مداخلات روان‌‌درمانی با فرهنگ جامعة ایرانی منجر شود. مخاطب کتاب می توانند طلاب، دانشجویان و یا هر فردی باشد که قصد دارد آگاهی بیشتری در مورد سوگ پیدا کند. چنانچه گفته شد، آگاهی از سوگ و فرایند آن برای هر فردی لازم است چرا که علاوه بر کمک به فرد در مواجهه با سوگ می تواند به نوع رفتار ما در قبال افراد سوگوار نیز کمک کند.
کتاب دارای چهار فصل است که فصل اول آن با عنوان درآمدی بر سوگ به تعریف سوگ، انواع سوگ، مراحل و نظریه های سوگ می پردازد و نگاهی علمی و روانشناختی به این پدیده داشته است. همچنین در فصل دوم نویسنده با کمک از آموزه های قرآنی تلاش دارد تا به بررسی سوگ در دین اسلام و مراحل و مهارت های تحمل سوگ در این دین الهی بپردازد. فصل سوم کتاب با عنوان « فصل سوم فنون و مبانی مداخلة اسلامی سوگ» به زیربنای اسلامی تکنیک های قابل استفاده در الگوی اسلامی مداخله در سوگ نظیر انسان شناسی اسلامی پرداخته است. فصل چهارم کتاب نیز به ارائه الگوی اسلامی مداخله در سوگ می پردازد که بیشتر می تواند مورد استفاده روانشناسان قرار گیرد.
کتاب روان درمانی سوگ و داغدیدگی با رویکرد اسلامی نوشته مهرداد کلانتری ، راضیه فتاحی در سال 1396 با پشتیبانی مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا و توسط انتشارات آفتاب توسعه منتشر شده است.

بخش هایی از کتاب
وقتی پدری یا مادری فوت می‌کند، به نوعی پیوند با گذشته قطع می‌شود؛ وقتی همسری از دنیا می‌رود، پیوند با حال گسسته می‌شود؛ اما وقتی فرزندی از دست می‌رود، پیوند با آینده مخدوش می‌گردد و بخش ناگزیری از زندگی حذف می‌شود.(ص14).
آموزه‌های اسلامی، افراد را به بردباری، دعا و اعتماد به خداوند در زمان‌های نیاز و راهنمایی تشویق می‌کنند. باورهای اسلامی به افراد کمک می‌کنند تا وقایع منفی را بازتعریف کرده، موقعیت را بپذیرند و آن را در چهارچوب مثبت‌تری تفسیر کنند. (ص64).
از نظر قرآن، مرگ و زندگی، هر دو آفریده‌ای از آفریده‌های خداوندند. این دو آفریده، همانند شب و روز درهم تنیده شده‌‌اند. (ص69).

continue_text

for_you