pajoohaan.ir

 

 

 

روز خدا؛ خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی   1399/8/17

 

خیابان با دوربین‌های مداربسته بزرگی که روی دیوار‌های سفارت نصب شده بود، کاملا تحت کنترل حراست سفارت آمریکا بود، بنابراین راهپیمایی باید کاملا عادی انجام می‌شد. وسایل مورد نیاز برای بریدن قفل و زنجیر در ورودی، مخفیانه توسط خواهران دانشجو و زیر چادر‌هایشان به محل آورده شد... با گذشت عده ای از دانشجویان از مقابل در اصلی سفارت و درحالی که دانشجویی مشغول فیلم برداری و دیگری مشغول عکس‌برداری از صحنه بود، دستور تهاجم توسط یکی از دانشجویان که مسئول این کار بود، داده شد. عده ای از دانشجویان به سرعت از میله های در بالا رفتند و به داخل سفارت پریدند....

آنچه خواندید بخشی از خاطرات محمد هاشم پور یزدان پرست، دانشجوی پیرو خط امام است که در جریان تسخیر سفارت آمریکا در آبان 1358 حضور داشته است. اما چه چیزی باعث شد تا دانشجویان در آن روزها دست به چنین اقدامی بزنند؟ علل و زمینه‌های تسخیر لانه جاسوسی چه بود؟ در بیست و چهار روز حضور در لانه جاسوسی چه گذشت؟

امروز و درحالی که  چهل و یک سال از تسخیر لانه جاسوسی که امام خمینی آن را انقلاب دوم خواندند می‌گذرد و منابع زیادی از آنچه که اتفاق افتاد در اختیار است. یکی از این منابع، خاطرات دست اول از کسانی است که در متن جریان تسخیر لانه جاسوسی بوده و مشاهدات خود را برای ما روایت کرده‌اند. کتاب روز خدا؛ خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی نوشته دکتر سید محمد هاشم پوریزدان پرست به خاطرات نویسنده از جریان تحولات آن روز‌های انقلاب و تسخیر لانه جاسوسی می‌پردازد.

 

علل و زمینه‌های تسخیر لانه جاسوسی

نویسنده در این کتاب ابتدا به علل و زمینه‌های تسخیر لانه جاسوسی پرداخته است. در فصل اول کتاب میخوانیم که وقایع زیادی همچون نفوذ ضدانقلاب، پناه دادن به شاه توسط آمریکا، راهپیمایی مردم در چهارم آبان و تقاضای بازگشت شاه و محاکمه چگونه زمینه‌های تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان را به وجود می‌آورد.

 

ماجرای دستگاه شنود تلفن همراه

پس از این مقدمه، نویسنده در فصل‌های بعدی کتاب به ترتیب از خاطرات روز های اول تا بیست و چهارم تسخیر لانه جاسوسی سخن می‌گوید. از جمله موارد جالب توجهی که دانشجویان در روز اول با آن مواجه می‌شوند، دستگاهی به ارتفاع تقریبا دو متر است که بعدا متوجه می‌شوند که اعضای سفارت آمریکا به وسیله این دستگاه می‌توانستند تا ده هزار شماره تلفن را در تهران کنترل و شنود کنند. همچنین آنطور که در این کتاب روایت می‌شود، ساختمان سفارت شامل بخش‌های مختلفی مثل ساختمان سفیر، ساختمان انبار، ژنراتور، سوپر مارکت (فروشگاه بزرگی شامل مواد غذایی و پوشاک مخصوص کارمندان سفارت)، سه ویلای مسکونی و حتی پمپ بنزین مخصوص سفارت بوده است.

 

نماز شب در سفارت!

نویسنده در خاطرات روز یازدهم تسخیر لانه جاسوسی از صحنه ای احساسی و تاثیرگذار سخن می‌گوید.  «یکی از دوستانم چند دقیقه مانده به ساعت چهار صبح مرا بیدار کرد» در این زمان محمد هاشم قصد دارد برای نگهبانی سر پستش برود. زمانی که برای برداشتن اورکت خود وارد اتاقی می‌شود، متوجه می‌شود چند نفر از دانشجویان در تاریکی شب مشغول خواندن نماز شب هستند. «از مزاحمتی که برای آنها ایجاد کرده و خلوتشان را بهم زده بودم شرمنده شدم. یکی از آنان پرسید: کاری دارید؟ گفتم: میخواهم سر پاس بروم اما اورکت ندارم. او بلند شد، اورکت خود را به من داد و گفت: بعد از پاس، آن را روی میز بگذار. دیدن صحنه نماز شب آنان در نیمه شب، روی من خیلی تاثیر گذاشت. حس کردم بعضی از دانشجویان در دنیایی ماورای دنیای من سیر می‌کنند.»

 

درباره نویسنده

دکتر سید محمد هاشم‌پور یزدان‌پرست ،دکترای اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز  در سال ۱۳۳۴ در شیراز به دنیا آمدند. دکتر هاشم‌پور علاوه بر کتاب روز خدا، آثار دیگری همچون «همگام با مردم انقلاب اسلامی»، «سقوط خدایگان»، «عصر ملت ها»، «تا شکست حصر»، «قلب ما فرودگاه توست» و «آشنایی با مبانی علم اقتصاد» را نیز نوشته و منتشر کرده‌اند.

 

درباره کتاب

از ویژگی‌های مهم کتاب روز خدا این است که نویسنده تنها به بیان خاطرات خود محدود نمانده و تلاش کرده است تا با استفاده از اسناد معتبر، در کنار روایت‌های خود، بسیاری از تحولات، سخنان مقامات رسمی کشور و رخداد های مرتبط را نیز بیان کند. به عبارت دیگر کتاب تلاش کرده است تا روایت کاملی از بیست و چهار روز تسخیر لانه جاسوسی ارائه کند.

همچنین متن روان، زبان ساده و روایت جذاب و داستان گونه کتاب باعث می‌شود تا خواننده تا پایان کتاب با جریانات و اتفاقات کتاب همراه شود. ویراستاری خوب کتاب توسط حسن نصراله زنجانی نیز به خوش‌خوان‌تر شدن آن کمک زیادی کرده است. این کتاب اولین بار در سال 1390 توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

برای مطالعه نسخه الکترونیکی کتاب می توانید به اپلیکیشن کتابخوانی پژوهان مراجعه کنید.

 

ralation_topic

 

چرا باید امیدوار باشیم؟ امید در زندگی از منظر قرآن کریم

چرا باید امیدوار باشیم؟ امید در زندگی ا...

امید به زندگی شاید در شرایط عادی و وقتی همه چیز رو به راه باشد چندان اهمیتی نداشته باشد اما هنگامی ...
1399/10/20read_more
روز خدا؛ خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی

روز خدا؛ خاطرات نخستین روزهای تسخیر لان...

امروز و درحالی که چهل و یک سال از تسخیر لانه جاسوسی که امام خمینی آن را انقلاب دوم خواندند می‌گذرد ...
1399/8/17read_more